Kontrast

Prawidłowe nawożenie to podstawa pielęgnacji mistrzowskiego trawnika

Pobierz stronę DOC PDF
Data publikacji: 2014-04-10

Czy relaks na świeżym powietrzu, spotkania ze znajomymi lub gra w piłkę z dziećmi byłyby przyjemne, gdyby nie zadbany trawnik. Zdaniem wielu osób nie. Warto więc regularnie dbać o trawę, aby była dobrze wybarwiona, gęsta i wytrzymała. Podstawą pielęgnacji tego „zielonego dywanu” jest oczywiście dostarczanie mu niezbędnych składników pokarmowych i mikroelementów w  odpowiednich dawkach.

Nawożenie trawnika to obok aeracji, wertykulacji, nawadniania i koszenia jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dostarczanie składników pokarmowych należy rozpocząć już na etapie przygotowania podłoża pod zasiew. Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej najpierw przebadać próbkę gleby w stacji chemiczno-rolnej, by ustalić jej zasobność oraz odczyn pH. W innym przypadku przyjmujemy, że mamy glebę średnio bogatą w składniki pokarmowe i zaczynamy nawożenie od bardzo niewielkich dawek. Przed planowanym zasiewem zasilamy glebę odpowiednią dawką nawozu wieloskładnikowego np. Florovit „Mistrzowski trawnik”, bądź organiczno-mineralnym: Florovit pro natura do trawników. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozu długodziałającego np. Florovit 100 dni do trawników, dzięki czemu kolejne nawożenie będzie potrzebne dopiero za 3 miesiące. Należy pamiętać o stosowaniu dawek zalecanych przez producenta na opakowaniu.

Nawożenie trawnika 

Trawa, która nie jest prawidłowo zasilana nawozami, jest zdecydowanie słabsza od konkurujących z nią chwastów. Tylko dostarczanie jej niezbędnych składników pokarmowych takich jak azot, fosfor, potas oraz mikroelementów umożliwia jej prawidłowy rozwój i zagęszczanie się. Dobrze odżywiona trawa powinna swoim wyglądem przypominać piękny, soczyście zielony dywan. 

Zazwyczaj nawożenie wykonujemy co 3 tygodnie, najlepiej używając do tego celu np. Florovit „Mistrzowski trawnik”. Przed zabiegiem trawę należy wygrabić. Warto również przeprowadzić jej aerację, czyli napowietrzenie. Ułatwi to również przedostanie się składników pokarmowych do korzeni. Nawóz wysiewamy na suchy trawnik. Na mniejszych obszarach możemy rozsiewać go ręcznie stosując metodę „na krzyż”. Na większych powierzchniach wygodniej jest zastosować specjalny rozsiewacz. Należy pamiętać, że trawnik możemy zasilać nawozami z wysoką zawartością azotu jedynie do końca sierpnia. Później należy stosować specjalnie opracowane produkty jesienne, zawierające mniej azotu, a więcej potasu, np.: Florovit na jesień do trawników. Bez względu na rodzaj nawozu po każdym nawożeniu trawnik należy obficie nawodnić chyba, że spodziewamy się opadów deszczu.

Pielęgnacja trawnika dla zapracowanych

Jeśli chcemy się cieszyć pięknym trawnikiem, a nie mamy zbyt wiele czasu na jego pielęgnację to warto zastosować nawozy o przedłużonym działaniu, np. Florovit długodziałający nawóz do trawników 100 dni. Dzięki powolnemu procesowi uwalniania azotu zapewnia on ciągłe odżywianie trawy przez okres 3 miesięcy. Dodatkowo zawartość magnezu sprawia, że trawa jest  intensywniej wybarwiona i odporna na suszę. Kolejnym produktem wartym polecenia osobom zapracowanym jest Florovit długodziałający „mniej koszenia”, który gwarantuje zrównoważony wzrost i zapobiega nadmiernym przyrostom traw. Dzięki temu możemy kosić nawet dwa razy rzadziej niż normalnie. W odróżnieniu od zwykłych nawozów, środki długodziałające   wystarczy stosować 1-2 razy w sezonie.

Mech – nieproszony gość na trawniku

Jeśli trawnik jest miękki i gąbczasty, prawdopodobnie pełno jest w nim niepożądanych mchów. Warto wtedy sięgnąć po specjalny nawóz z dużą zawartością żelaza (Fe), np. Florovit interwencyjny nawóz do trawników,  który działa już w ciągu 48 godzin. 

Wapnowanie trawnika

Trawnik rośnie najlepiej na glebie o odczynie lekko kwaśnym o pH od 5,5 do 6,5. Przy zbyt niskiej wartości pH, czyli niedoborze wapnia źdźbła trawy są słabe, wiotkie i rzadko rosnące. Takie warunki sprzyjają również niepożądanemu rozrostowi mchu. Dodatkowo przy zbyt kwaśnym odczynie podłoża fosfor, który jest jednym z podstawowych składników pokarmowych przechodzi w związki trudno przyswajalne dla roślin. W takiej sytuacji należy wykonać zabieg wapnowania, który zobojętni podłoże, poprawi jego strukturę oraz wpłynie na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Do tego celu najlepiej zastosować Florovit wapno do trawników z mchem. Uwaga - w żadnym wypadku nie należy używać wapna budowlanego.   

Tylko soczyście zielony i gęsty trawnik może być wizytówką naszego ogrodu. Warto więc o niego odpowiednio dbać, regularnie go podlewając, kosząc, a przede wszystkim dostarczając mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i mikroelementów.

***
Więcej informacji udziela:
Marlena Krześniak
Made in PR
e-mail: m.krzesniak@madeinpr.pl

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie
Jeśli widzą Państwo ten komunikat oznacza to, iż przeglądarka ma wyłączoną obsługę JavaScript.
Do poprawnego działania strona wymaga włączonej obsługi JavaScript. Prosimy przejść do ustawień przeglądarki i aktywować obsługę JavaScript.